Criar um Site Gr醫is Fant醩tico
Patchwork voir ce film regarder en ligne 4K

Poznaj co to jest patchwork, jakie s膮 techniki pikowania i najwa偶niejsze akcesoria i stopki do szycia patchworku

Przegl膮daj膮c strony w internecie zauwa偶y艂y艣my, 偶e patchwork oraz pikowanie staje si臋 coraz bardziej popularne. W sumie nie ma si臋 co dziwi膰, bo przy odrobinie pracy mo偶na wyczarowa膰 cudowne projekty, dlatego pewnie ka偶da osoba szyj膮ca spotka艂a si臋 z tym tematem. St膮d wzi膮艂 si臋 pomys艂 na to, aby zebra膰 dost臋pne informacj臋 w jednym wpisie, aby ka偶dy kto planuje zacz膮膰 bawi膰 si臋 tymi technikami wiedzia艂 co dok艂adnie oznaczaj膮 i od czego zacz膮膰.

Patchwork i pikowanie to dwie techniki, kt贸re bardzo cz臋sto wykorzystywane s膮 razem. Zacznijmy mo偶e jednak od kr贸tkich definicji:

Patchwork to metoda szycia, w kt贸rej z po艂膮czonych ma艂ych element贸w materia艂u powstaje wi臋ksza ca艂o艣膰. Patchwork najcz臋艣ciej jest geometryczny, ale nie musi by. Mo偶emy odda膰 si臋 fantazji i stworzy膰 taki jaki nam si臋 spodoba.
Na zdj臋ciu powy偶ej kilka przyk艂ad贸w grometrycznego patchworku, kt贸re dodatkowo zosta艂y ozdobione pikowaniem (oba projekty znajdziecie na naszym blogu).

Pikowanie to 艂膮czenie polegaj膮ce na zszyciu przynajmniej dw贸ch warstw razem tak, aby na ca艂ej powierzchni mniej lub bardziej by艂y przytrzymane razem. Przy szyciu ko艂derek najcz臋艣ciej 艂膮czymy razem trzy warstwy (dwie tkaniny i umieszczon膮 pomi臋dzy nimi ocieplin臋). Technika ta ma za zadanie zabezpieczy膰 warstw臋 ociepliny przed przemieszczaniem si臋, dodatkowo pikowanie stanowi tak偶e bardzo efektown膮 form臋 ozdabiana zszytego materia艂u. )Na zdj臋ciu powy偶ej kilka r贸偶nych techniki pikowania.

Szczerze, to najtrudniejszym dla mnie zadaniem jest sklasyfikowanie rodzaj贸w pikowania. Spr贸buj臋 to zrobi膰, ale zostawi臋 sobie mo偶liwo艣膰 poprawiania, dodawania czy zmiany ich, mimo to s膮dz臋, 偶e wam one dadz膮 pewien obraz. Opis stopek znajdziecie poni偶ej we wpisie, a jak zobaczycie to do艣膰 istotna sprawa. Wracaj膮c do podzia艂u pikowania, to pierwszy podzia艂 mo偶emy ustali膰 ze wzgl臋du na rodzaj linii z jakich powstaje pikowanie oraz stopki jakiej do tego u偶ywamy:

A) z linii prostych lub prawie prostych (generalnie to te kt贸re naj艂atwiej wykona膰 przy pomocy stopki z g贸rnym transportem, gdzie maszyna sama przesuwa materia艂 pod stopk膮).
– w szwie (w rowku) lub tu偶 przy nim (a) wykonywany stopk膮 z prowadnikiem
– dowolne proste, przecinaj膮ce si臋 i te r贸wnoleg艂e (b,c,d)
– delikatne 艂uki (e,f)

Moim zdaniem linie proste w patchworku powstaj膮 naj艂atwiej przy pomocy stopki z g贸rnym transportem. Stopka ta wsp贸艂pracuje z igielnic膮 i transportuje jednocze艣nie r贸wnie偶 g贸rn膮 warstw臋 materia艂u. Przy pikowaniu zwyk艂膮 stopk膮 (co r贸wnie偶 jest mo偶liwe), transportowana jest g艂贸wnie dolna warstwa materia艂u, co mo偶e wp艂ywa膰 na przesuwanie si臋 warstw wzgl臋dem siebie i trzeba wtedy w艂o偶y膰 wi臋cej pracy i wysi艂ku w ich utrzymanie razem.

Kolejn膮 ciekaw膮 stopk膮 jest stopka z centralnym prowadnikiem, kt贸ry jest szczeg贸lnie pomocny przy szyciu w szwie lub w jego okolicy (zdj臋cie powy偶ej a). Stopka ta jest idealna do projekt贸w patchworkowych, kt贸re chcemy pikowa膰 r贸wnolegle do linii 艂膮czenia patchwork贸w. Stopka ta wyst臋puje w wersji zwyk艂ej jak i z g贸rnym transportem.

B) z linii falistych czy po 艂uku (jednak nie tylko). Linie te powstaj膮 z wolnej r臋ki za pomoc膮 stopki do pikowania, haftowania i cerowania (czyli my przesuwamy pikowany element w dolnym kierunku i w wybranej przez nas szybko艣ci). Stopk膮 t膮 mo偶na r贸wnie偶 tworzy膰 linie „proste” jednak wymaga to pewnej wprawy. 馃檪

Najpopularniejsze rodzaje:
– lot trzmiela (a)
– kamienie (b)
– p臋telka/ podw贸jna p臋telka itd (c)
– cegie艂ki (d)
– echo (e)
– motywy ro艣linne (f)
– inne i te mieszane (g,h,i)

Oczywi艣cie, wzory cz臋sto s膮 razem miksowane i zach臋cam do zabawy nimi.

Czyli kr贸tki wst臋p za nami. 馃檪 Teraz dowiedzmy si臋 z czego sk艂ada si臋 standardowy projekt 艂膮cz膮cy w sobie obie te techniki:
– g贸rnej warstwy przygotowanej najcz臋艣ciej technik膮 patchwork
– warstwy ociepliny
– spodniej warstwy
– lam贸wki, kt贸ra wyka艅cza kraw臋d藕

PATCHWORK i PIKOWANIE czyli z j臋zyka angielskiego QUILTING – kt贸ry mo偶na chyba przet艂umaczy膰 jako tworzenie ko艂derek w艂a艣nie przy pomocy obu tych technik (je艣li mo偶na to lepiej przet艂umaczy膰 to 艣mia艂o piszcie do mnie maile).

Zabieraj膮c si臋 za temat quiltingu musimy zapozna膰 si臋 z potrzebnymi materia艂ami oraz akcesoriami u艂atwiaj膮ce nam szycie.

Do tworzenia patchworku najcz臋艣ciej wykorzystujemy tkanin bawe艂niane o splocie p艂贸ciennym czyli najbardziej prostym i najcz臋艣ciej spotykanym. Obecnie w sklepach szczeg贸lnie internetowych dost臋pny jest ogromny wyb贸r tkanin patchworkowych. Tkaniny te powinny by膰 g臋sto tkane tzn 偶e nie ma prze艣wit贸w pomi臋dzy nitkami tkaniny.

Wype艂nienie/ocieplina to warstwa maj膮ca za zadanie poprawi膰 w艂a艣ciwo艣ci termiczne naszej pracy, usztywni膰 j膮, a tak偶e doda膰 jej spr臋偶ysto艣ci. Od rodzaju u偶ytego wype艂nienia zale偶y wypuk艂o艣膰 / widoczno艣膰 pikowania. Wi臋c warto wzi膮膰 to pod uwag臋 wybieraj膮c rodzaj wype艂nienia/ ociepliny.
Najcz臋艣ciej u偶ywan膮 na polskim rynku jest ocieplina odzie偶owa w r贸偶nych gramaturach (to w艂贸knina z w艂贸kna syntetycznego), w艂贸knina polyestrowa ig艂owana i ocieplina do patchwork贸w. Z w艂贸kniny polyestrowej ig艂owanej otrzymacie wi臋kszy efekt wypuklenia ni偶 na ocieplanie odzie偶owej, kt贸ra dodatkowo po praniu stanie si臋 bardziej p艂aska.
Zdarzy艂a mi si臋 r贸wnie偶 jako wype艂nienie zastosowa膰 piank臋 gorseciarsk膮. Pi臋knie oddaje wykonane pikowanie, ale jest bardzo sztywna wi臋c nie sprawdzi si臋 przy wszystkich projektach jak np. poszewka na poduszk臋 czy ko艂derka, ale za to polecam j膮 podczas szycia koszyczk贸w czy sztywnych podk艂adek na st贸艂.
Na rynku zagranicznym, gdzie pikowanie (quilting) bardziej si臋 rozwin膮艂 dost臋pne s膮 ociepliny z w艂贸kien bawe艂ny, we艂ny, jedwabiu, soi, lnu, bambusowe i ich mieszanki przypominaj膮ce bardziej filc, ale s膮 od niego bardzie spr臋偶yste. Te rodzaje wype艂nie艅 s膮 r贸wnie偶 dost臋pne w wersji z klejem, a wi臋c warstw臋 mo偶na przyklei膰 i nie b臋dzie si臋 ona przesuwa膰 podczas szycia. Na polskim rynku syntetyczne ociepliny z klejem ju偶 mia艂am okazje widzie膰. Przypuszczam, 偶e oferta wype艂nie艅 b臋dzie si臋 coraz bardziej rozrasta膰.

Juliana podpowiada, 偶e w sklepach internetowych s膮 dost臋pne wype艂niania bawe艂niane, kt贸re s膮 szczeg贸lnie polecane pocz膮tkuj膮cym, gdy偶 mniej si臋 przemieszczaj膮 podczas pikowania, niestety wad膮 jest ich cena.

Przy projektach patchworkowych sk艂adaj膮cych si臋 z wi臋kszej ilo艣ci tych samych element贸w warto do ich wyci臋cie zamiast standardowych no偶yczek wykorzysta膰 no偶yk kr膮偶kowy. No偶yk kr膮偶kowy nie do艣膰, 偶e przyspieszy mam ci臋cie materia艂贸w (mo偶na ci膮膰 po kilka warstw naraz) to dodatkowo przy krojeniu mniej obci膮偶a r臋k臋 ni偶 no偶yczki.

Na naszym rynku s膮 dost臋pne no偶yki kr膮偶kowe w kilku wielko艣ciach najpopularniejsze rozmiary to: 45 mm (wygodny podczas pracy z du偶ymi elementami), 28 mm (uniwersalny), 18 mm (idealny do wycinania ma艂ych element贸w).

Podczas krojenia materia艂贸w no偶em kr膮偶kowym przyda Wam si臋 odpowiednia linijka, kt贸ra nie tylko u艂atwi otrzymanie prostej linii, a tak偶e umo偶liwi krojenie od razu w odpowiedniej odleg艂o艣ci od kraw臋dzi bez uprzedniego odmierzania- zdj臋cie poni偶ej kroje 4,2 cm paski. Wystarczy艂o, 偶e przy艂o偶y艂am j膮 w odpowiedniej odleg艂o艣ci od kraw臋dzi materia艂u lub od poprzedniej linii.


Linijki wyst臋puj膮 w r贸偶nych kszta艂tach i rozmiarach:
a ) linijka patchworkowa
– do odmierzania
– rysowania k膮t贸w
– do ci臋cia
b) linijka do krojenia/rysowania po 艂uku czy lini膮 falist膮
– do stworzenia idealnie wyci臋tego wycinka ko艂a
– do narysowania 艂adnej p艂ynnej linii falistej, kt贸ra b臋dzie idealna do pikowania.
– do odmierzania
– do rysowania k膮t贸w

Jak pewnie ju偶 zauwa偶yli艣cie na zdj臋ciach powy偶ej do krojenia no偶em kr膮偶kowym potrzebna jest specjalna mata do ci臋cia, kt贸ra nie tylko zabezpieczy blat prze zniszczeniem to dodatkowo ochroni ostrze no偶yka. Podczas u偶ywania no偶yka taka mata jest wr臋cz niezb臋dna. Maty s膮 najcz臋艣ciej dwustronne, posiadaj膮 zaznaczone r贸wnoleg艂e linie i k膮ty, kt贸re s膮 przydatne podczas krojenia. Istotna funkcj膮 takich mat jest to, 偶e s膮 one samo-zaskle piaj膮ce si臋 wi臋c pos艂u偶膮 Wam d艂u偶szy czas.
Maty wyst臋puj膮 w r贸偶nych rozmiarach. W sklepie internetowym eti (www.eti.com.pl) s膮 w 4 rozmiarach: eti 991 – 400 x 300. eti 992 – 600 x 450. eti 995 – 900 x 600 i eti 907 – 1500 x 1000

W tej kategorii umie艣ci艂am artyku艂y pi艣miennicze czyli te do rysowania na tkaninach.

Na naszym rynku s膮 dost臋pne:
– kreda znikaj膮ca – wyst臋puje w kolorze bia艂ym. Nie pozostawia 艣lad贸w ani plam. Oznaczenia znikaj膮 po oko艂o 2 dniach same lub natychmiast pod wp艂ywem pary z 偶elazka.
– kreda krawiecka woskowa tzw. myde艂ko – najcz臋艣ciej sprzedawana w kompletach bia艂y + kolor. Pozostawia wyra藕nych trwa艂ych oznacze艅 na tkaninach. Nale偶y rysowa膰 delikatnie w miejscach, kt贸re po uszyciu nie b臋d膮 widoczne.
– kredka d艂uga – sprzedawana w komplecie lub osobno. W kompletach najcz臋艣ciej sprzedawana jako bia艂y + kolor. Naniesione linie nie znikaj膮, ale mo偶na jest ze szczotkowa膰.
– pisak krawiecki – dwustronny samo znikaj膮cy, r贸偶owy kolor znika po 12 godzinach, a filetowy po 24 godzinach. Oba znikaj膮 natychmiast po namoczeniu lub naparowaniu.

Przy patchworku i pikowaniu gdzie potrzebna jest du偶a precyzja moim zdaniem najlepiej sprawdzaj膮 si臋 pisaki (wa偶ne, aby dobrze je zamyka膰, gdy偶 jak to ka偶de pisaki lub膮 wysycha膰).

MASZYNY DO SZYCIA STOPKI I AKCESORIA

W zasadzie ka偶d膮 maszyn膮 wieloczynno艣ciow膮 uda nam si臋 uszy膰 projekt patchworkowy z pikowaniem. Jednak zwr贸c臋 uwag臋 na parametry maszyn, kt贸re u艂atwi膮 nam to zadanie:

– wi臋ksza przestrze艅 pod ramieniem
Pozwoli nam zrolowa膰 np. ko艂derk臋 i wypikowa膰 ca艂膮.


– wbudowany g贸rny transport lub stosowanie stopki z g贸rnym transportem. Oba rozwi膮zania u艂atwi pikowanie po liniach prostych. Stopka podczas szycia podnosi si臋 i przesuwa r贸wnomiernie g贸rn膮 i doln膮 warstw臋 materia艂u, dzi臋ki czemu przy pikowaniu warstwy nie marszcz膮 si臋 (s膮 r贸wno podawane).

– regulowana pr臋dko艣膰 szycia
Pr臋dko艣膰 szycia mo偶emy oczywi艣cie regulowa膰 za pomoc膮 rozrusznika no偶nego (peda艂u), ale jak zapewne wiecie noga trudno jest utrzyma膰 r贸wne np. wolne t臋po wtedy z pomoc膮 przychodzi suwak regulacji pr臋dko艣ci szycia, kt贸ry pomo偶e nam regulowa膰 pr臋dko艣膰 szycia. Wyst臋puje on w w maszynach do szycia sterowanych komputerowo i jego praca polega na tym, 偶e je偶eli ustawimy suwa膰 na jedn膮 strza艂k臋 (bardzo wolne szycie) to bez wzgl臋du na tak jak b臋dziemy mocno naciska膰 na rozrusznik no偶ny maszyna b臋dzie szy艂a wolno. Suwak dzia艂a p艂ynnie wi臋c p艂ynnie mo偶emy zwi臋ksza膰 pr臋dko艣膰 szycia.

Poza maszyn膮 do szycia potrzebne s膮 specjalne stopki do szycia:
Wspomn臋 tylko, 偶e w obr臋bie tych stopek istnienie ich wiele odmian, szczeg贸lnie dotyczy to stopki do pikowania z wolnej r臋ki. Moim zdaniem najwa偶niejsze s膮:

– stopka kraw臋dziowa – s艂u偶y g艂贸wnie do 艂膮czenia dw贸ch warstw materia艂贸w razem. Stopka posiada specjalny prowadnik, dzi臋ki kt贸remu zszyjesz tkanin臋 dok艂adnie 6 mm do kraw臋dzi, czyli idealnie do 艂膮czenie element贸w patchworku. Dodatkowo na p艂ozie stopki znajduje si臋 oznaczenie, kt贸re wskazuje idealny moment do wykonania obrotu na igle.
Stopka kraw臋dziowa mo偶e Wam pos艂u偶y膰 r贸wnie偶 do r贸wnego stebnowania np. od kraw臋dzi

– lamownik – ostatnia z kluczowych stopek przy quiltingu. Zadaniem jej jest estetyczne wyko艅czenie kraw臋dzi poprzez odpowiednie u艂o偶enie pliski sko艣nej.

– stopka z centralnym prowadnikiem
do szycia w szwie lub tu偶 obok niego. Dzi臋ki niej linie proste i 艣ciegi ozdobne mog膮 by膰 tworzone idealnie r贸wnolegle od linii 艂膮czenia element贸w

– stopka z g贸rnym transportem – stopka ta s艂u偶y do pikowania po liniach prostych. Podczas szycia podnosi si臋 i przesuwa g贸rn膮 warstw臋 materia艂u, dzi臋ki czemu przy pikowaniu warstwy nie marszcz膮 si臋 (s膮 r贸wno podawane).

– stopka do pikowania z wolnej r臋ki, haftowania, cerowania – stopka ta jest idealna do pikowania po 艂ukach, generalnie do wszystkich p艂ynnych kszta艂t贸w. Stopka ta podnosi si臋 nad materia艂em dzi臋ki czemu mo偶emy przesuwa膰 naszym pikowanym elementem w dowolnym kierunku

– prowadnik mocowany w uchwycie stopki

Dzi臋ki niemu nie ma potrzeby rysowania linii szycia, wystarczy prowadzi膰 go po linii poprzedniego przeszycia. Bardzo usprawnia pikowanie r贸wnoleg艂e.

– p艂ytka do 艣ciegu prostego- p艂ytka ta dodatkowo przytrzyma materia艂 podczas szycia 艣ciegiem prostym, co zapobiegnie wbijaniu si臋 warstw w p艂ytk臋 艣ciegow膮

– stolik powi臋kszaj膮cy pole pracy. Doskonale sprawdza si臋 podczas szycia i pikowania du偶ych powierzchni np. ko艂derek

Dzi臋ki tym narz臋dziom mo偶na w szybki i 艂atwy spos贸b wyg艂adzi膰 szwy.

– rama do pikowania (rozwi膮zanie dla rzemie艣lnik贸w)

W temacie szycia patchworku i pikowania mo偶e nie jeste艣my wielkim znawcami, bo same ci膮gle si臋 uczymy si臋 i poznajemy te techniki, ale napisa艂y艣my ten artyku艂, aby pom贸c osobom, kt贸re widz膮 troch臋 mniej ode nas. Je偶eli gdzie艣 pope艂ni艂y艣my b艂膮d lub o czym zapomnia艂y艣my to prosimy o informacj臋, poprawimy, dopiszemy. 馃檪 Mam nadzieje, 偶e te informacje komu艣 pomog膮 lub zach臋ca do spr贸bowania swoich si艂 w patchworku. 馃檪

Poni偶ej linki do naszych tutoriali, kt贸re zawieraj膮 cho膰 jedna z opisywanych powy偶ej metod:

RITA creative design pisze:

Od jakiego艣 miesi膮ca zacz膮艂 interesowa膰 mnie patchwork i chcia艂am spr贸bowa膰 moich si艂 w tej technice, ale nigdzie nie znalaz艂am konkretnych opis贸w co i jak si臋 robi. Brawo dziewczyny, bardzo fajny post, wszystko jasne i przejrzyste. Mo偶e napiszecie jeszcze osobny post, powi膮zany z dzisiejszym tematem, o pikowaniu r臋cznym i aplikacji. Pozdrawiam Was serdecznie.
RITA.

Dzi臋ki Rito za propozycje na bloga, zawsze s膮 u nas mile widziane. pozdrawiam r贸wnie serdecznie

Julianna @ Sewing Under Rainbow pisze:

艢wietny post! Mo偶e warto dopisa膰, 偶e na polskim rynku (w sklepach internetowych) s膮 r贸wnie偶 dost臋pne wype艂nienia bawe艂niane (a tak偶e takie z domieszkami poliestru). U偶ywanie tego rodzaju ociepliny jest do艣膰 cz臋sto polecane pocz膮tkuj膮cym, gdy偶 wype艂nienie bawe艂niane lepiej trzyma si臋 tkanin ni偶 standardowa ocieplina (minus to cena), co u艂atwia pikowanie.

dzi臋ki za sugestie, ju偶 dopisuje w tre艣ci.

Pracownia Dekudeku pisze:

Niedawno zacz臋艂am przygod臋 z patchworkiem, a ten post zawiera w pigu艂ce wszystko, co trzeba wiedzie膰. B臋d臋 艣ledzi膰 馃檪
Pozdrawiam

Witam
Oczywi艣cie 馃檪 mamy tak膮 dogodno艣膰, 偶e do ka偶dego projektu mo偶emy wybiera膰 dowoln膮 maszyn臋 do szycia marki Janome wi臋c sprawdzi艂y艣my ju偶 wszystkie kilka razy. 馃檪
Generalnie patchworki mo偶na szy膰 na ka偶dej maszynie do szycia, jednak s膮 modele, na kt贸rych ich szycie jest 艂atwiejsze. Maszyna na kt贸rej szycie patchwork贸w b臋dzie 艂atwiejsze zdecydowanie powinna mie膰 pe艂n膮 regulacj臋 d艂ugo艣ci i szeroko艣ci 艣cieg贸w, regulowany docisk stopki, wbudowany g贸rnym transport lub mo偶liwo艣膰 za艂o偶enia stopki z g贸rnym transportem. Wygodnie jest je偶eli maszyna ma regulacj臋 pr臋dko艣ci szycia, pozycjonowanie ig艂y g贸ra/d贸艂 i wi臋ksz膮 ni偶 standardowe maszyny przestrze艅 robocz膮. 馃檪
Nie wiem jakiem dysponuje Pani bud偶etem, ale z maszyn mechanicznych poleca艂abym np. Janome 525S (http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Maszyna-do-szycia-Janome-525s.html ), Janome 5060DC (http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Komputerowa-maszyna-do-szycia-wzmocniona-janome-5060cd.html ), Janome DC7100 (http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Komputerowa-maszyna-do-szycia-100-programow-janome-DC7100.html ) i dalej wszystkie nast臋pnej z wy偶szej p贸艂ki, czyli Janome Skyline S3, Janome Skyline S5 czy Janome MC8200QCP. 馃檪
Wiem, 偶e wyb贸r jest du偶y i mo偶e nie by膰 艂atwy wi臋c prosz臋 zapozna膰 si臋 z tymi modelami i w razie pyta艅 prosz臋 o kontakty. 馃檪

Aldonka W. pisze:

Uwielbiam Was Kobitki! Czytam Wasze posty i to czu膰 po prostu, 偶e kochacie swoj膮 prac臋 i 偶e znacie si臋 na rzeczy 馃榾 Ja swoj膮 przygod臋 z patchworkiem dopiero zaczynam, p贸ki co kompletuje niezb臋dne narz臋dzia, ale projekty na pierwsze prace ju偶 mam, a to najwa偶niejsze 馃檪 Mam do Was pytanie, bo nie mam poj臋cia kt贸ra z mat do ci臋cia przyda mi si臋 najbardziej na pocz膮tek, tutaj jest ich kilka i nie wiem jaki rozmiar, kt贸ry z typ贸w? Jak czytam to wszystkie maj膮 dobre opinie, ale zastanawia mnie czy lepiej na pocz膮tek jedno czy dwustronn膮, ile warstw najlepiej 偶eby mia艂a, i wiem 偶e s膮 one z t膮 technologi膮 self-healing, wi臋c starczy pewnie na d艂u偶ej, a w przybli偶eniu orientujecie si臋 na ile w praktyce mo偶e starczy膰 taka mata? Dzi臋kuj臋 z g贸ry za odpowied藕 i pozdrawiam cieplutko 馃檪

Patchwork to wielkie wyzwanie i ogromna przyjemno艣膰 tworzenia, projektowania. )Rzeczywi艣cie mata bardzo u艂atwi prac臋, a wi臋c gor膮co je polecam. Ja mia艂am okazj臋 z nimi pracowa膰 kilka krotnie, ale nie na tyle d艂ugo, aby mog艂a si臋 wypowiedzie膰 na ile lat one starcz膮. Wiem na pewno, 偶e nie mog膮 przemarzn膮膰, bo pop臋kaj膮 lub si臋 odkszta艂c膮. Zaklejaj膮 si臋 po ci臋ciu bardzo fajnie, niekiedy tylko w ci臋ciu zostaj膮 nitki (zale偶y od materia艂y i ostro艣ci ostrza no偶yka), kt贸re jednak 艂atwo usun膮膰 gumk膮 do mazania. 馃檪 Ja testowa艂am te maty- link i moim zdaniem warto zacz膮膰 od maty o wielko艣ci 60 cm *45 cm, chyba 偶e od razu wiemy, 偶e chcemy kroi膰 du偶e elementy to wtedy odpowiednio wi臋ksz膮. Do ci臋cia konieczny jest n贸偶 kr膮偶kowy, linijka patchworkowa. powodzenia 馃檪